Sigara Bırakmak Bu Kadar Kolay Olmamıştı

2018-05-06

Kıymetli kardeşlerimiz, ilk işiniz internetten sigara bırakma konusunda videolar izleyerek, konuşmalar dinleyerek çalışmalara başlayınız…

Hangi nedenlerden dolayı mutlaka sigarayı bırakmak istediğinizi kafanıza yerleştiriniz. Sigarayı bırakacağınız günü belirleyin, bu arada sigarayı mümkün olduğunca azaltın, o son gün, son kez sigaranızı içip bir daha içmemeye karar verin ve artık içmeyin.

AŞAĞIDA SİGARANIN NEDEN OLDUĞU SORUNLARA CEVAP BULACAKSINIZ.
1- Sigaranın zararlarını biliyorum ve bırakmaya karar verdim( )
*Sigara bırakmanın birinci kuralı ve adımı budur. İçmemek için inatlaşmaktır.

2- Sigaraya ödediğim paraya acıyorum( )
*Haklısınız sigaraya ödenen parada israftır, çünkü sigara bir gıda maddesi değil bilakis zehirdir. Günlük, aylık, yıllık sigara paraları üç yıl biriktiğinde lüks bir araba, 20 yıl biriktiğinde istediğin bir ev veya yatırım için arsa alabilir, ahiretin için bir fakir fukaranın ihtiyacını görür, bir derneğin amacına hizmet eder, Rabbin rızasını kazanırdınız.

3- Akciğer Kanser teşhisi konduğundan bırakmak istiyorum. ( )
*Kanserden korkma geç kalmaktan kork der uzmanlar, Bu durumda sigarayı derhal bırakacaksınız. Şekerden kesinlikle uzak durup, limonlu gıdalara ağırlık vererek, doktorunuzun ilaç ve önerilerine uyduğunuzda göreceksiniz ki hastalık gerileyerek yok olacaktır.

4- Akciğerlerimde bronşit başladığından( )

  • Bronşiti önlemenin yolu, önce sigarayı kesin bırakmak, Sonra günde bir avuç ıhlamuru, beş parça kuru zencefil, 7 tane karanfil, bir çubuk tarçını çok düşük ateşte on dakika demleyerek günde dört öğün içebileceğiniz sıcaklıkta birer su bardağı içiniz. Yorucu işlerden uzak durup dinleniniz, eğer acil bir işiniz varsa Sırtınıza ve göğsünüzde devamlı bir havlu bulundurun terledikçe değiştirmelisiniz, asla özellikle terli iken, rüzgarlı havada dışarı çıkmamalısınız. (Tecrübemdir)

5- Dişlerimi ve tenimi sarartıp kararttığı, erken yaşlandırdığı için( )
*Haklısınız, insanın dişlerini sararttığı gibi tenini de karartan insanı emsallerinden 15- 20 yaş erken ihtiyarlatan sigaradan çabucak kurtulmak gerekmektedir.

6-Nefes darlığı yaptığı için( )
*Evet nefes darlığı başlar başlamaz sigarayı bırakmak şarttır çünkü hastalık yeni başladığın da tedavisi kolaydır. Sonra ya zorlaşır ya da imkânsızlaşır. Örneğin tedavi için 2 su bardağı Kaynamış olan suyun içerisine üç çay kaşığı Kurutulmuş naneler kaynamadan demlenmeye bırakılır.(Kaynamayacak). Çay demler gibi demlenen bu karışımdan her gün bir bardak alıp içilir. Demlenen nane Nefes Darlığının yanında mide ve bağırsak hastalıklarına da iyi gelmektedir.

7-Çevremdekileri rahatsız ettiği için( )
*Eveeet! Gerçekten de sigara kokusu insanı çok rahatsız ediyor. Siz insana saygı duyarak bu kokuyu çevrenize yaymazsanız, insanlarda size saygı duyacak, çok memnun olacaklardır.

8-Kalp hastası olduğum için ( )
*Kalp sağlığımızı iyi korumanın yolu sigarayı hiç içmemektir. İçiyorsak, sigarayı derhal bırakmak, doktorun tavsiyesine uymak gerekmektedir. Kalp sağlığını korumaya yardımcı olmak için her gün, üç öğün, bir tatlı kaşığı melissa otunu çay gibi demleyerek içmek yararlı olacaktır. (İbrahim Saraçoğlu)

9-Tansiyon hastası olduğum için( )
*Sigara tansiyonu yükseltir, sigarayı derhal bırakınız. Tansiyon hastası aniden sinirlenir, tansiyon sinsi bir şekilde ilerler damar sistemi olumsuz etkilenir, damarlarda kireçlenme yaparak organlarımızın yeterince beslenmediğinden beslenme bozukluğu meydana gelir. Devamında kalp ve beyine zarar verir. Bu durumda soğan ve sarımsağı sık yemeli hamur işi tatlı, yağlı ve işlenmiş etlerden uzak durmalıdır.

10-Damar tıkanıklığı olduğu için( )
*sigara damar tıkanıklığı yaptığı için ve çeşitli hastalıklara neden olduğu için derhal terk etmek gerekmektedir. Yoksa kangren kaçınılmaz olur. Nane ve limon veya doğal sirke gıdalarını ihmal etmemeli Melissa ve karabaş otu çayını sabah akşam aç karnına içmelidir.

11-Ağız ve gırtlak kanseri geliştiği için( )
*Sigaranın neden olduğu hastalıklardan biride ağız boğaz gırtlak, cilt, rahim, Prostat, beyin kanseridir. Sigara içen bu alışkanlığı derhal terk etmelidir.

12-Koah hastası olduğum için( )
*Koah hastaları temiz havada yaşamalı sigaradan uzak durmalıdır.

13-Sigaranın zararlarından kurtulmak için.( )
*Sigaranın zararlarını bilen her akıllı insan onu bırakma gayretine düşecektir.

14-Çok zayıf olduğum için( )
*Sigarayı bırakan her insan, uygun sağlıklı beslenme ile ideal kilosuna kavuşulacaktır.

SİGARA BIRAKMAYA ENGEL OLAN FAKTÖRLER
1- Tek dostum Sigara ( )
*Dost, dosta kötülük etmez, sigara insanın saçından tırnağına kadar zarar verir kötülük eder. İnsanın tek dostu Allah (CC) dur. Şu geçici dünyaya bizi gönderen ve tekrar diriltecek olan O dur. Bizi yaratan sonsuz nimetlerle donatan O. O dostun dostluğunu kaybetmemek için, yarattıklarına saygı göstererek, bizlere emanet ettiği bedene ihanet etmemek, tek dost olarak onu seçmek gerekmektedir. Güzel şeyler sevilir, insana zarar veren, sağlığını harap eden leş gibi kokan bir nesneyi hangi aklı başında kişi sevebilir ki; bağımlı olmak başka, sevmek başkadır.

2- Stresten bırakamıyorum.( )
*Sigarayı bırakırken geçici bir stres yaşarsınız, sigarayı bırakmakla ondanda kurtulmuş olacaksınız. Sigara bırakırken yaşanan stresi aşmak için, yan tesiri olmayan oğul otu (melissa otu) ve karabaş otundan üç parmakla bir tutam alıp, çay gibi demleyip günde üç dört öğün içebilirsiniz. Ama stresiniz sigaradan başka nedenlerden örneğin ailenizden, kendinizden işinizden kaynaklanıyorsa, çözüm yollarına gidin gereğinde bir psikologdan yardım alın

3- Üzüntüden içiyorum ( )
*Hayatta insanı üzecek o kadar çok etken var ki; hayatın şartları karşısında güçlü olmak, insanlarla olumlu iletişimler kurmak zorundayız. Sizde güçlü olmaya yıkılmamaya çalışınız. Sizi üzen sorunları mutlaka çözmelisiniz, Çözemiyorsanız bizden yada bir psikologdan destek isteyiniz ve dua ediniz.

4- Suçluluk duygusunu yenemediğimden içiyorum. ( )
*Eğer bir suç işlemişsek bu suçun zararlarını telafi ettiğimizde sorun çözülür. Eğer telafi edilemeyecek bir suç işlemişsek itiraf edip cezasına razı olmalıyız. İçimizdeki huzursuzluk suçluluk duygusundan ancak böyle kurtulabiliriz.

  • Ayrılık ve gurbette dayanamıyorum. ()
    Ayrılık ve gurbet birçok insan için geçerlidir. Şimdi artık telefon ve görüntülü görüşmeler var. Ebedi ayrılıklar insanın içini yaksa da bu kaçınılmazdır. Bunun için rutin işimizin haricinde kendinizi ilgilendirecek uğraşılar bulmak, sevdiğiniz derneklere üye olarak, okuyarak, sizi rahatsız eten düşüncelerden uzaklaşmalısınız.

6- Can sıkıntısından içiyorum( )
*Can sıkıntısının çaresi çalışmaktır. Mutlaka bir işle meşgul olmalı, bir iş bitince bir başka işe başlamalı, zamanınızı değerlendirerek kendinize ve ailenize ve hatta topluma yararlı olmayı tercih etmelisiniz. İşim yok diyorsanız, Paralı parasız ne iş olursa olsun çalışın, bir dostunuzun bahçesini dizayn edin, evinizin önündeki yolları her gün temizleyin, varsa sanatınızı ilerletin yoksa bir kursa, bir derneğe kayıt olup aktivitelere katılın. Kendinize uğraşılar bulun. Canınız sigara istedikçe su içerek sabah akşam uzun yürüyüşler yaparken, zamanı gizli zikir ve dualarla geçirin.

7- İçme denince, inadına içiyorum( )
*Aklı başında her insan, iyiyi, kötüden, doğruyu, yanlıştan ayırtır. Siz aklı başında bir kişi olarak, soruyorum sigara içerek kime zarar veriyorsunuz, tabi ki kendinize, insanın kendine zarar vermesi, akıllı bir insana yakışır mı?

8- Endişelerimden içiyorum( )
Önce *Endişelerinizin ne olduğunu belirleyin, sorununun üstüne gidin ve sorunu çözün. Çözemeyeceğiniz bir sorun varsa yardım edelim.

9- Eşim, Arkadaşım içtiği için, içiyorum ( )
*Bu etkili bir gerekçe lakin unutmayınız ki kendini ateşe atanla birlikte sizde kendinizi ateşe atmayınız. Sağlık her işin başıdır. Bu formu Eşiniz ve arkadaşınıza vererek onlarıda sigara bırakmaya ikna ediniz.

10- Kilo almaktan korktuğum için içiyorum( )
*Sağlıklı beslenme ve sağlıklı kilo verme konusunda bir yıllık araştırma sonunda uzun bir makale ve form hazırladık. Bu çalışmadan kendimiz de 17 kilo vererek ideal kilomuza ulaşmış olduk. Dilerseniz bu çalışmamızdan yararlanabilirsiniz.

11- Bırakıyorum ama tekrar içiyorum. ( )
Zor olan birinci bölümü atlatıyor. Psikolojik bağımlılıktan dolayı yeniden başlıyorsunuz bunun için her gün yürüyüş yapıp, ya da canhıraş sürekli işlerde çalışmalısınız. Meyve yemeyi, su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Su içmekle vücudunuzdaki nikotini, pis kokusunu terle vücudunuzdan atmış oluyorsunuz. Sigara içenlerden uzak duruyorsunuz. Uzak kalamasanız da sigara içmemek için inatlaşın, hiçbir zaman içmeyeceğim deyin kendinize.

13- Şüpheleri içimden atamadığımdan içiyorum()
Şüpheleri gidermek için akılcı düşünmek gerek, sizi şüphelendiren olayın üstüne gidin durumu aydınlatın. Belki de şüpheleriniz yersizdir, sebep yoktur.

14- Sevdiğim insanın ölümüne dayanamadığımdan ()
Ölenle ölünmez ama sıra bize de gelecek tir. O gün gelmeden Rabbin huzuruna ak yüzle çıkacak işler yapmalıyız.

15- Bilmeden ölüme sebep olduğumdan ()
İnsan bilmeden istemeden bir canlının ölümüne sebep olabilir, bu durumda sizin kusurunuz yoksa kendinizi daha fazla üzmeyin kader diye bir şey vardır. Ama bu kazada siz suçlu iseniz, bir daha bu suçu işlememeye söz vermeli karşı tarafın yakınlarına kendini bir şekilde affettirmeli yada cezanı çekmelisiniz ki huzura eresiniz.

16- Bırakınca sinirleniyorum ve ellerim titrediği için içiyorum ( )
*Nikotin mutluluk hormonu salgılamasına en gel olduğu için, sinirli olmak normal, üç günü atlattıktan sonra bu iş kolaylaşacaktır. Ama el titremesi devamlı oluyorsa, size şifa niyeti ile tavşen eti yemeyi tavsiye ediliyor.

Aşırı sinirden korunmak için kendinizi işinize verin, sizi öfkelendirecek ortamlardan uzak durun, unutmayınız “Öfkenin atına binen çabuk iner” iş dışında yürüyüşler yapın, ayrıca üç parmakla birer tutam karabaş otu ve oğul otunu demleyerek sabah akşam aç karnına içiniz. (İbrahim Saraçoğlu) Öfke kontrolü konusunda uzmanlardan destek alınız, gereğinde ilaç kullanarak tedavi olunuz. (İbrahim Saraçoğlu)

17- Sık Depresyona girdiğimden içiyorum( )
*Bubroplon adı verilen ilacı, doktorunuza danışarak alabilirsiniz, kesinlikle danışmadan almayınız.
Bu ilaç, stresi, depresyonu gideriyor, hemde metabolizmayı çalıştırarak kilo vermenize, sigara bırakmanıza yardımcı oluyor

18- Sigarayı beynimde bırakamadığım için ( )
*Sigara bırakmada en önemli iş, sigarayı bırakmaya karar vermek, bu kararı neden verdiğini bilmektir. O nedenle sigaranın zararları konusunda okuyunuz yada video izleyiniz.

Sigarayı bıraktğın ilk 3 gün biraz zor geçer, üçüncü gün daha da kolaylaşır. üç günü atlattıktan sonra diğer günler gittikçe kolaylaşacaktır. O zaman “Demekki sigara içmeden durulabiliyormuş anamdan yeni doğmuş gibi oldum bağımlı değilim” diyeceksiniz.

19- Psikolojik bağımlılıktan kurtulamıyorum.()
*Psikolojik bağımlılıktan kurtulmak için, sigaranın yerini alan bazı yiyecek ve içecekler deneyin. Canınız sigaramı istedi: bol su için, arada bir leblebi, yağsız mısır, vs yiyin. Yanınızda su bulundurarak her gün uzun yürüyüşler yapın (ya da şu mübarek ramazanda birer yudum su içerek terafih namazını kılar, sigarayı ertelemiş olursun) Kendinize yeni uğraşılar bulun

20- Sigaranın zararları konusunda bilgisizlikten.( )
Şimdi internete girerek sigaranın zararları hakkında bilgi edinebilir, sigara bırakmakla ilgili videolar izleyebilirsiniz.

  • YUKARDAKİ ÇALIŞMALARIMIZI UZMANLARIN TAVSİYELERİNE UYGUN OLARAK HAZIRLADIK. ARZUMUZ İNSANLARIN SİGARA BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMASIDIR.
    SİGARAYI BIRAKMAK, SORUNLARINIZ ve SORULARINIZ İÇİN AİLENİZ VE YAKINLARINIZLA BİRLİKTE GELEBİLİR VEYA TELEFON EDEBİLİRSİNİZ.

E posta: raziyeunal@msn.com
TEL: 05396091627
Web:Güzel Hasletler Eğitim Derneği
Yazan: Güzel Hasletler Eğitim Derneği Başkanı Raziye Ünal.

GULHASEGİTİM.COM