Biz yaratılanı Yaratandan dolayı seven, inanç ve etik değerlerimizi, öz kültürümüzü koruyarak, toplumu madden ve manen kalkınması için, zararlı alışkanlıklarla mücadele vererek, Bütün bu konuları içine alan Kişilik, Sağlık, Başarı dallarında eğitim seferberliği yapma çalışmaları içinde olan, bütün güzellikleri kendine şiar edinen bir gurup olan, GÜZEL HASLETLER EĞİTİM DERNEĞİYİZ.
Kıymetli okuyucularımız
Kuruluş nedeni ve aktivitelerimiz.
Derneğimiz 12-02-2007 yılında, Merkezi Kırıkkale’de kurulmuştur. Amacı 23 yıllık uzun bir Yeşilay Çalışmalarından sonra Merhum Genel Başkanımız Selahattin Kaptanağası’nın bir arzusunu gerçekleştirmekti. Arzusu gelecek nesillerin zararlı alışkanlıklardan korunup kurtulması için bu Yeşilay bilgilerinden okullarda öğrencilerin faydalanması idi.
Bunun için hazırladığımız bir projeyi hayata geçirmek için, dernek kurmaya karar verdik. Hedefimize ulaşabilmek için projemizi defalarca güncelledik. Uygulama çalışmaları sürdürdük.
Güzel alışkanlıklar kazanma konulu kurslar açıp, sağlıklı beslenme spor gibi etkinlikler, eğitim seferberliği çalışmaları yürüttük. Şiir Hikaye makale çalışmalarımızla bakış açımızı belirledik. Maddi imkânsızlıklar nedeni ile istediğimiz hedeflere ulaşama sakta rotamız bellidir.
Yanlış bilgilenme sonucu projemizi hiçbir hibe veren kuruma göndermemiştik. Bu gün doğru bilgilenme neticesinde önümüze konan engelleri aşma ve Gülhas Eğitim Seferberliği isimli projemizi içişleri bakanlığına gönderebilme çalışmaları içindeyiz.
Konumuz:
Son yüzyılda, kültür erozyonunun etkisi ile toplumun kişilik değerlerinde çok hızlı düşüş yaşanmaktadır. Bu nedenle inanç ve ahlaki değerlerin, görev ve sorumluluk anlayışının azalması ile aile ve çocuk sorunları, şiddet ve boşanmalar gittikçe artmaktadır. O ortamda bütün bu olumsuzlukları görerek öğrenen çocuklar, sorunlu bir nesil olarak, yetişmektedir. Kişilik sorunları, sağlık ve başarı sorunlarını da tetiklemektedir.
Bütün bu sorunların çözümüne katkı sağlayarak, Birlik beraberlik, sevgi saygı değerlerini yükselterek, madden ve manen kalkınmasına katkıda bulunmak, Akıl, inanç, etik, ilim, bilim, değerleri içinde, Kişilik, Sağlık, Başarı konulu, Eğitim Seferberliği yapmaktır.
Eğitim Seferberliğinden amaç, Kişilik değerlerini yükselterek görev ve sorumlulukları hatırlatarak, sorunların çözümüne, ömür boyu katkıda bulunmaktır.
Bu projeyi önümüzdeki yıl ilimizde, illerimizde ve Avrupa birliği projesi ile Avrupa illerinde da yaymak istememizde ki amaç, kişilikli sağlıklı başarılı insanların artması ile dünyanın yaşanılır bir yer olmasına katkıda bulunabilmektir.
Eğitim Seferberliği konularımız:
Kişilik eğitimi: Olabildiğince etik ve inanç değerleri yükselmiş, görev ve sorumluluk bilincinde, aile ve çocuk eğitimi konusunda bilinçlenen, kişilerin artması ile mutlu ailelerde, mutlu nesiller yetiştirmeye katkıda bulunmaktır.
Sağlık eğitimi: Daha sağlıklı bireylerin artması için, koruyucu hekimlik bilgilerini öğrenmek, zararlı alışkanlıklardan korunup, kurtulmak, şifalı bitkileri tanımak ve yararlanmak, spor ve egzersizlerle daha esnek bir yapıya sahip olmaktır.
Başarı eğitimi: Çalışmayı daha da, çok seven, güzel alışkanlıklar kazanan, Aile toplum ve doğa ile doğru iletişimler kuran, mesleğinin püf noktalarını, örnek insanları gelecek nesillere aktaran başarılarını kat, kat katlayan güçlü bireyler olmaya katkıda bulunmaktır.
Sonuç olarak amacımız:
Bu eğitim seferberliğini sürdürürken, Aynı zamanda stüdyosu, çalışma odaları ve eğitim salonu olan bir eğitim binası ile bir eğitim kliniği yaptırarak bireyleri zararlı alışkanlıklardan kurtarmak, güzel alışkanlıklar kazandırmak için örnek çalışmaları sürdürmektir.
Allah kısmet ederse bu yıl 3/2/2018 yılında Güzel Hasletler Eğitim seferberliği projemizi güncelleyip ortak ve iştirakçi bularak, hibe verecek kurumlara sunma çalışmaları içindeyiz.
Selam ve Saygılarımla
Güzel Hasletler Eğitim Derneği Başkanı Raziye Ünal

BAŞKANIN SOSYAL AKTİVİATE VE EĞİTİMİN KISA HAYAT HİKAYESİ
Raziye Ünal 1955 yılı Ankara doğumlu, Kırıkkale’de yetişti sosyal aktivitelerle dolu çocukluk döneminde Yeşil-ay, Kızılay ve Sınıf Başkanlığı, tiyatro ve folklor çalışmaları ile doluydu. Şair ve Ressam Raziye diye anılır, bayramlarda yazdığı şiirlerini okur, çizdiği resimler panoya asılırdı. Adaletli kişiliğinden dolayı babası, adını “Sulh Hakimi” koymuştu, çok istediği halde o zamanki imkansızlıklardan, Hasan Oğlan Öğretmen Okuluna gidemedi.

Mahallede Kuran okuma eğitimini,1969 da, Resmi gezici dikiş nakış kursunu, 1970-1971 yıllarında başarı ile tamamladı.1974 yılında evlendi, 1986 yılında Yeşilay şubesi kurucularından üyelik ve başkanlık görevleri yaptı, 23 yıl boyunca Yeşil-ay dergilerini, 6 yıl Kadın ve aile dergisi, 2 yıl İslam dergisini, başarı yayınlarının kitaplarını, şifalı bitkileri, Tıbbın Nebeviyi, hadisleri, ilmihali, Aşık yunus ermenin ve gönül erlerinin şiirlerini, tenbihül-gafilin, Bustanül-Arifin gibi ünlü kitap setlerini tekrarlayarak okudu.

Halk eğitimde öğretmenlik yapmak için ortaokulu ve 7 yıllık Mesleki eğitim merkezini dışarıdan bitirdi. (29-02-1992) Anadolu Fm. de Üç yıl Yeşilay’dan esintiler isimli programı hazırlayıp, evlatları ile sunum yaptı.
Ev hanımlığı, eş, annelik görevleri devam ederken, bazen yazı çalışmaları ve usta öğretici bayan terziliği işleri yer değiştirmiştir. Belediyenin açtığı dikiş atölyesinde, 3 yıl, “Şahika” ismini verip açtığı özel dikiş atölyesinde 1 yıl, çalışırken, hanımların el emeklerini, sergileyip satarak onlara destek oldu. 2002 yılında İnsanlığı Sigaradan Kurtarma ve Huzur Operasyonu isimli kitabı, Sanayi ticaret odasının desteği ile yayınlandı. www.raziyeunal.com isimli Web site kurarak, zararlı alışkanlıkları bırakma konusunda, isteyenlere pozitif destek vererek yardımcı oldu.

07-02-2007 tarihinde Güzel Hasletler Eğitim Derneğini kurdu. Piyes, hikaye, senaryo şiir ve makalelerinin bir kısmı derneğin Web sitesinde yayınlanmaktadır. Tütün kontrol kurulunda ve sosyal yardımlaşma vakfında mütevelli üyesi olarak görev yaptı. Yazdığı Çocuk eğitimi, ergen eğitimi, sigara bırakma konularında yazdığı amatör projeleri kazanamadı. Gülhas Eğitim Seferberliği konusunda uygulanabilir olması için defalarca proje yazıp, kurumlardan destek alarak uyguladı. İnşallah kişilik değerlerini içine alan bu son projesi İçişleri bakanlığından destek alacak diye ümit ediyor.

Zararlı alışkanlıklar, sigara bırakma, şifalı bitkiler, sağlıklı beslenme sağlıklı kilo verme, inanç, ahlak, İnsan psikoloji ve genel kültür dallarında dindiği bilgileri doğru zemine oturtmak için, yaşam koçluğu eğitimi almaktadır.