HER HAYRIN BAŞI İYİ NİYETTİR!

2020-06-09

Sarılmaya hasret kaldığımız, sevdiklerimize uzaktan bakmakla geçiştirdiğimiz, yalnızlığın en dibini gördüğümüz şu günlerimizde okuduğum en anlamlı sözlerden biri Aziz Nesin’ den oldu. Ateist olarak ölen dini tören istemeyen, mert insan olarak nitelendirdiğim Nesin’in sözünü yazmadan geçmek istemedim.
 “Sarılmak neden güzeldir bilir misin? Çünkü sağ tarafta kalp yoktur ve orası devamlı boştur. Sarılınca sağ yanını O’nun kalbi doldurur.”
Dokunmak, sarılmak beraberliğin en uç noktasıdır. Sınırların gönüllü ihlalidir. Hele de evlilik akabindeki dokunuşlar iki bedeni bir edendir. Diğer yarımızı tamamlamasıdır. Tamama ermeyen her iş gibi, bedenin bütünleşmemesi de evlenen kişilerin dualarını tam yapmamalarıdır. Niyetlerini tam almamalarıdır.
 
Evlilik de bir ibadettir. Niyeti halis olmayanın ameli de makbul değildir. O halde tekrar niyet etmeli, seçip evlendiğimiz kişiye diğer yarımız gibi bakmalıyız. Ne demiş büyüklerimiz; “Bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur.”
Bakmak dokunmakladır. Bilgi, ilgi, fedakârlık üzerinedir. İlgisi olmayan soru sormaz. Soru sormayan da anlayamaz. Soru sormak insanlığımızın önünü açan, engelleri aştıran, acıları paylaştıran, sevinçleri arttıran bir eylemdir.
Eylemi olmayan mutlu olabilir mi?
Sorusu olmayan öğrenebilir mi?
Geçinmeye gönlü olmayan niyet eder mi?
Emek olmadan yemek yok. Ağlamadan meme yok. Gülmeden mutlu olmak yok.
Zoru başarmak üzeredir insanın hali. Hâlbuki somurtmak zordur. Bütün kaslar işin içindedir. Gülmek ise kolaydır. Mutluluk üretir.
Hâsılı kelam her hayrın başı iyi niyettir. Dünya değişse de insan değişmemektedir. Beklentiler bedensel, duygusal tatmin üzerinedir. Bedeni ve duyguları tatmin olan da dünya yansa altında bir tutam otu olmayan mutlu insanlardır.
Ves-selam...